Site-ul nostru web folosește cookie-uri pentru o experiență mai bună a utilizatorului.
Putem livra produsele in urmatoarele judete: Satu Mare, Bihor, Arad si Timis. Vă mulțumim anticipat pentru înțelegere!

Éghajlatváltozás és zöldtető

Éghajlatváltozás és zöldtető

2022. júliusában több Pest megyei településen is vízkorlátozást vezettek be, mert csökkent az ivóvíz célú kitermeléslehetősége a szárazság, a hőség és a Duna alacsony vízállása miatt. A vízkorlátozás leginkább a kerttulajdonosokat (és a lelkes autómosókat) érintette rosszul. Hiszen akár csak néhány vízmentes nap is visszafordíthatatlan károkat tud okozni a kertünkben a legnagyobb forróság és csapadékhiány idején.

Bár korábban hazánkat átlagosan háromévente sújtotta jelentősebb aszály, 2021 és 2022 nyara is hasonlóan csapadékszegény volt és a klímaváltozás következtében fel kell készülnünk a szárazabb és melegebb nyarakra. Mi lehet a megoldás? Egyrészt alternatív gyepgazdákodás (méhlegelők) - ami 

Bár korábban hazánkat átlagosan háromévente sújtotta jelentősebb aszály, 2021 és 2022 nyara is hasonlóan csapadékszegény volt. Az éghajlatkutatók egyöntetű véleménye szerint a klímaváltozás következtében fel kell készülnünk a szárazabb és melegebb nyarakra.

Mi lehet a megoldás? Törekedjünk a megváltozott körülményekhez való alkalmazkodásra és csökkentsük zöldfelületeink fenntartási igényét. Új kert vagy zöldtető tervezésekor mindenképpen javasoljuk a következők megfontolását:

  • Minél több növénnyel és minél kevesebb burkolattal tervezzünk. A kert és zöldtető maga is légkondícionál, párologtat a burkolatok masszív hőtartó hatásával szemben.
  • Öntözzünk esővízzel! A tartósan száraz és forró időjárás és a hirtelen lezúduló, nagy mennyiségű csapadék egyaránt gondot okoz. Ha van rá lehetőségünk, gyűjtsük az esővizet - akár föld alá süllyesztett - esővízgyűjtő tartályba.
  • Öntözzünk okosan. Akkor locsoljunk, amikor a legkisebb a párolgási veszteség (késő este, vagy kora hajnalban).
  • Korszerű és hatékony vízgazdálkodás. Új zöldfelületeinket alakítsuk ki LiteStrips vízmegtartó szalag, LiteNet vízmegtartó háló vagy BlueLite-Net földalatti öntözőrendszer használatával. A hagyományos öntözőrendszeres locsolással ellentétben ezekkel a termékekkel a víz 100%-át a növény gyökerei hasznosítják. A korábban lehullott csapadékot magas tárolókapacitásuknak köszönhetően a gyökérzet közelében tartják, így akár 70%-kal kevesebb vízfelhasználás szükséges a korábbinál.
  • Szárazságtűrőbb növények telepítése. Részesítsünk előnyben olyan őshonos vagy a hazai körülménekhez adaptálódott fajokat, melyek képesek elviselni a szárazságot, extrém hőhatást és a téli zordabb körülményeket is. Ideális megoldás zöldtetőkön például a sedum (varjúháj) szőnyeg
  • Alternatív gyepgazdákodás. Bár hazánkban nagy népszerűségnek örvend gondozott gyep látványa, érdemes elgondolkodni a sokkal természetesebb hatású biodiverz "vadvirágos rét" jellegű zöldfelület létrehozásán. Egy ilyen természetes növénytakaró jóval kevesebb élőmunkát igényel, másrészt a magasabbra hagyott gyep vizet raktároz, többet párologtat és jobban légkondicionál. A GreenTech Pannónia Mix biodiverz szabadföldi mageveréke intenzív zöldtetőkre és szabadföldi vetésre egyaránt alkalmas, a 97 hazai termesztésű növényfaj magjából kihajtó virágokkal a beporzóknak is kedvezünk.

 

Készüljön a greenroof.hu segítségével tudatosan a fenntartható, zöld jövőre!

 

forrás: greenfo.hu, Bardóczi Sándor Budapest Főtájépítészének Facebook oldala

La inceputul paginii