Villamosenergia felhasználási rekordok 2024-ben
A forróságban nem csak az irodaházak hűtése működik maximális kapacitással, hanem az egyre népszerűbb távmunka miatt az irodai dolgozóknak az otthoni hűtésről is gondoskodniuk kell: a tömeges távmunka egyértelműen felfelé húzza a fogyasztást, mert miközben az otthoni energiaigény jelentősen emelkedik, az irodaházak felhasználása sem eshet egy bizonyos szint alá, még ha a dolgozók többsége nem is jár be.
Forrás: MAVIR
Mi várható a jövőben?
A klímák, elektromos autók, háztartási gépek, ipari létesítmények napelemmel párosítva közkedvelt megoldás mind ipari szereplők, mind a háztartások számára, hiszen hosszú üzemidő esetén is gazdaságosan működnek. A globális felmelegedés hatására az áramfogyasztás egyre csak nő, az energiaigényünk az elektrifikáció hatására pedig évről-évre egyre nagyobb. Az energiafogyasztásról készült statisztikák előrevetítik az egyértelműen növekvő trendet, amely már a 2000-es évek elejétől kirajzolódnak. Vajon hogyan leszünk képesek kiszolgálni az áramfogyasztással kapcsolatos igényeinket a jövőben?
A bioszoláris napelem hatékonysága
A zöldtetőre telepített napelemek, azaz a bioszoláris napelemek hatékonyságát több tanulmány is alátámasztotta, ezek közül egyről mi magunk is írtunk. A tanulmányban kiderült, hogy a zöldtetőre telepített napelem panelek csúcsidőben akár 20 százalékkal is jobb teljesítményt értek el. Ezt a többletet azután megújuló energiaként vissza lehet tölteni a hálózatba. Ez 9,5 MWh vagy 2595 dollár értékű megújuló energiát jelent a napsütéses 8 hónap alatt Ausztráliában.
A kutatás bebizonyította, hogy a napelemek jobban működnek, ha mérsékeltebb hőfokon üzemelnek: „a 25 C fok feletti hőmérséklet csökkenti a fotovoltaikus panelek hatékonyságát”.
A növények a napelemek környezetének hűtésén dolgoznak azáltal, hogy a fotoszintézis során vízgőzt bocsátanak ki. A nap és az épület szerkezete közötti rétegként működve a növények csökkentik az épületszerkezetbe történő hőfelvételt is.